Верховна Рада України прийняла Закон України щодо осіб без громадянства
Сьогодні, 16 червня, Верховна Рада України схвалила у другому читанні та в цілому проект Закону №2335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства». За відповідне рішення проголосував 331 народний депутат.
Закон розроблено для створення процедури визнання особою без громадянства у зв’язку з приєднанням України до Конвенції про статус апатридів, учиненої 28 вересня 1954 року у м. Нью-Йорку та Конвенції 1961 року про скорочення безгромадянства (ратифіковані Законами України від 11.01.2013 №22-VII та №23-VII), взяттям на себе міжнародних зобов’язань щодо урегулювання та поліпшення статусу осіб без громадянства, які перебувають на території нашої держави.
До прийняття цього Закону процедура визначення статусу особи без громадянства України законодавчо була не врегульована, а право на отримання цього статусу мали такі категорії осіб:
- особи, які мають недійсні документи радянського зразка;
- особи, які втратили паспорти СРСР в Україні і не мали змоги їх замінити;
- дорослі особи, які в’їхали в Україну у дитячому віці на підставі свідоцтва про народження, але після досягнення повноліття не змогли отримати нових документів;
- особи, які втратили громадянство у зв’язку з неперебуванням на консульському обліку (Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан);
- особи без громадянства, які незаконно в’їхали в Україну, яких неможливо примусово видворити;
- представники ромської спільноти та інші.
Прийнятий Закон, окрім врегулювання процедури визначення статусу особи без громадянства, надасть змогу таким особам законно проживати на території України, отримати право на працю, медичне обслуговування, соціальні гарантії, пенсійне забезпечення, а також отримувати документи, які нададуть можливість виїзду за межі України та повернення на територію України.
Практична реалізація положень цього Закону розпочнеться після прийняття Урядом України відповідного нормативно-правового акту, яким буде врегульовано процедуру подачі та розгляду документів від осіб, які можуть бути визнані особами без громадянства.
Довідково: на теперішній час на обліку ДМС перебуває 5135 осіб без громадянства, в той час як за даними останнього перепису населення, який проводився в Україні у 2001 році, особами без громадянства визнавали себе до 35 тисяч осіб.