У Чернівцях говорили про реінтеграцію ветеранської спільноти

Станом на 1 квітня 2025 року статус ветерана війни в Чернівецькій області отримали 5 297 осіб, з них 5 163 — чоловіки та 134 — жінки (2,5% від загальної кількості осіб). Більшість з них належать до вікових груп 41–45 років (746), 36–40 років (742), 46–50 років (692). Статус інвалідності внаслідок війни мають 520 осіб: 485 чоловіків та 35 жінок (6,7% від загальної кількості осіб).
За даними Міністерства у справах ветеранів України (Мінветеранів), станом на другу половину 2024 року, загальна кількість ветеранів та ветеранок в Україні складала 1 360 483 людини . Прогнозується, що на момент закінчення війни чисельність ветеранів (разом із членами їхніх сімей) буде складати не менше 5 млн осіб, тобто 15 % від загальної чисельності населення України .
Такі дані містяться у дослідженні «Побудова різноманітних інклюзивних політик і практик реінтеграції ветеранок та ветеранів в Україні: дослідження п’яти областей», який реалізовує у партнерстві з ГО «Горизонт змін» DCAF (Женевський центр з урядування у секторі безпеки) завдяки підтримці Уряду Великої Британії, наданої через Міністерство закордонних справ у справах Співдружності та розвитку Великої Британії.
Учасники коаліції «Буковина-1325», до складу якої входить також Управління ДМС у Чернівецькій області, долучилися до верифікаційної зустрічі, метою якої було обговорення версії аналітичного звіту за результатами зазначеного дослідження про потреби ветеранів та ветеранок у процесі реінтеграції.
Дослідження має на меті визначити потреби ветеранок та ветеранів з п'яти регіонів: Чернівецької, Дніпропетровської, Хмельницької, Закарпатської областей та міста Києва у реінтеграції та проаналізувати виклики, з якими вони стикаються. Йшлося зокрема про доступність послуг у різних сферах суспільного життя, взаємодію та співпрацю громадських організацій із органами державної влади та місцевого самоврядування, спрямовану на реінтеграцію захисниць та захисників.
Процес реінтеграції ветеранів до цивільного життя є критично важливим етапом після завершення військової служби, що потребує комплексної підтримки на інституційному, соціальному та індивідуальному рівнях. Особливої уваги при цьому потребують ті, чиї голоси часто залишаються непочутими в публічному просторі: ветеранки, люди з інвалідністю, особи з досвідом дискримінації тощо.
Під час зустрічі звучали різноманітні думки стосовно покращення захисту цих категорій ветеранської спільноти та максимально повного задоволення їхніх потреб у процесі реінтеграції. Остаточна версія звіту буде опрацьована після надходження та врахування всіх зауважень, ідей та пропозицій.
Управління ДМС у Чернівецькій області